İletişim Bilgileri

AVRASYA ELEKTRİK-ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: MEHMET YUSUF KAŞGARLI
  • Telefon numarası: +90 (212) 511-87-63, Ofis
  • +90 (212) 519-10-42, Ofis
  • +90 (212) 514-60-50, Fax
  • +90 (535) 889-73-93, Whatsapp,Wechat,Viber,Line
  • MSN: kasgarliticaret@hotmail.com
  • Skype: kasgarliticaret , https://www.facebook.com/toptandurbun
  • Adres: Tahtakale Cad. Tomruk Sok. Yıldızhan No:25/23-24 Eminönü-İstanbul, Fatih, İstanbul, 34116, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Dürbünün Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Dürbünün Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

23.09.2015

Dürbün Yapısı ve Çalışması
En güzel dürbün teknolojisi herzaman silahlı kuvvetler aracılığıyla geliştirilmiş ve kullanılmıştır . Ilgisiz savaşın sona ermesiyle en güzel dürbün teknolojilerinin bir çoğu devamlı olarak düşen fiyatlarla piyasalarda olabilir olmuşlardır . Çok Yüksek güçlendiricili silah dürbünleri ve mikro dürbünler , vaktiyle silahlı kuvvetlerin ve haberalma örgütlerinin temelini oluşturmuşken , şuanki itibariyle her biri aracılığıyla satın alınabilir duruma gelmiştir . Ek Olarak güzel dürbünler ek olarak düşük fiyatlarla indirilmeye düştükçe , deneyimli doğa sporları ivmesinin arkasındaki optik teknolojiyi anlamanız ve düşük teknolojili optik cihazların farkını ayırt edebilmeniz önemlilik kazanmaktadır . Yani bu andan itibaren her çeşitli gelişmiş teknolojiye ait dürbünlerin alınabilir olduğu piyasalarda güzel ve kötüyü ayırt edebilme hali kaçınılmaz olmuştur . Bu az bir giriş ve bilgilendirmeler sonrasında , dilerseniz dürbün teknolojisinde geçtiğimiz deyimleri ve tanımları böyle bir irdeleyelim:
TEKLİ/İKİLİ DÜRBÜNLER ( Binocular/Monocular )
Tekli dürbün bir gözle bakılabilen , ikili dürbün ise 2 gözle bakılabilen dürbünlerdir . Bu Andan Itibaren günümüzde , mikro , avuç içi büyüklüğünde tekli dürbünler ve tekrardan , mikro ikili , pantolan cebine bile sığabilen dürbünler mevcuttur . Şunlar kullanıcıya ufak , kolay ve huzurlu mobil olmaları nedeniyle büyük kullanım kolaylıkları sağlarlar . Dürbünler Kolay bir biçimde kodlanırlar . Kodları genel itibariyle ortada ” X ” işareti ile ayrılan 2 rakamdan oluşur . Mesela 10×50 rakamlarının yer aldığı bir dürbünde , önce numara dürbünün büyütme gücünü gösterir . Yani dürbünle baktığınızda , çıplak gözle bakıldığına oranla , amaç numara civarında yakın görünür . 2. numara ise objektif ( ön ) lensin çapını gösterir . Numara geliştikçe dürbün ek olarak çok ışık toplar ve manzara o civarında net olabilir . İyi dürbünler her an büyütme gücünün , objektif lensinin çapı , manzara kalitesi , boyutları , kilosu , süresi ve kalitesinin kombinasyonudur . Dürbünün kalitesi önce bakışta karışık . Bunun için yapılış teknolojisi . Dayanıklılığı , fazla ısısı çok yüksek ve soğuğa karşı verimi buna benzer özelliklerinde irdelenmesi gerekir . Avcılık tarafından en randımanlı dürbünler marka ve kalitesi güzel olmaları şartıyla 7×50 , 8×56 , 9×63 gücündeki dürbünlerdir . Ancak 7×50 . nin haricindeki öteki güçleri bulmak hayli kolay değildir . Yalnızca özel firmalar bu güçteki dürbünleri yapmaktadırlar . Silahlı kuvvetlerde kullanılan el dürbünleri genel itibariyle 7x50mm dürbünlerdir .

MERKEZİ ODAKLAMA PARÇASI ( Central Focusing Whell )
İkili bir dürbünde merkezi odaklama ayar aparatı , 2 gözü birden benzer anda odaklamaya fayda . Benzer anda 2 göz için net olmayan görüntüyü , sağ tarafta bulunan dioptrik düzeltme ayarıyla düzeltebilirsiniz .

KAPLAMA MALZEMESİ ( Coating )
Kaplama , parlamayı azaltmak ve ışık taşınmasını arttırmak için cilalanmış lenslerin ve optik otomobillerin prizmaları üstünde birçok ince nesnelerin buharlaştırılması yöntemiyle yapılmıştır . Optik cihazların kritik sayılacak düzeylerde ( %40 lara varan ) ışık kayıpları vardır . Bu kayıpların önüne geçmek ve görüntüyü ek olarak da netleştirmek için kaplama yoluna gidilir ve optik cihazın ışığı kıran her lensi farklı ayrı buharlama yöntemiyle birçok ince bir biçimde kaplanır .

DİOPTRİK DÜZETME ( Dioptric Correction )
İnsan gözünün değişkenliğinin , dürbünün sağ tarafındaki objektif lensi aracılığıyla ” +0- ” aralığı aralarında ayarlanmasıdır .

ÇIKIŞ DELİĞİ ( Exit Pupil )
Çıkış deliği , 25 santimetre . den görülebilen ve gözmerceğinin içerisinde bulunan yuvarlak alandır . Bu alan , objektif lensin çapının büyütme katsayısına bölümü kalan matamatiksel bir değerdir . Çıkma deliği geliştikçe düşük ışık durumlarında manzara ek olarak parlak olacaktır . Yani Exit Pupilin genişçe ve yuvarlak olduğu dürbünler herzaman düşük ışık zamanlarında ek olarak güzel sonuç verirler . Göz merceğinin Exit Pupile uygunluk sağlaması insanın yaşınına bağlıdır . Bu ahenk , genç insanlarda ek olarak erken , ihtiyar insanlarda ise ek olarak geç olabilir .

UZATILABİLEN ( GEÇMELİ ) TELESKOP ( Extendible Telescope )
Çok çok büyütme güçleri nedeniyle bu tip teleskoplar birçok uzakları veya ufak nesneleri izlemek için kullanılırlar . Titremeyi önlemek için tripod ( üçayak ) kullanılması gerekiyor . Uzunca aralıklı ve uzunca süreli gözlemler için çok uygundur .

GÖRÜŞ ALANI ( Field Of View )
Görüş alanı , 1000 yard uzaklıktan bakıldığında cihazın gördüğü alanın ” feet ” cinsinden ölçüsüdür . Açı genişledikçe , görülen alan da genişler . Çabuk davranış eden vakaları görmek veya vahşi doğayı gözlemlemek için genişçe açılar kullanışlıdır .

ODAKLAMA ( Focusing )
Değişik uzaklıklardaki nesnelerin veya nesnenin ek olarak net görünmesi için dürbün üstünde yapılmış olan ayarlamadır . Bu ayar bir takım dürbünlerde otomatik olarak yapılır . ( focus-free )

BAĞIMSIZ OPTİK AYARI ( İndividual Optical Adjustment )
Bu tip dürbünler kullanıcısın her 2 tarafı , her 2 göz için farklı ayrı ayarlamasına olanak tanır .

TERS ÇEVİRME SİSTEMİ ( Inversion System )
Astronomik teleskoplardan bakarsanın her şeyi zıt görmekle kalmaz bütün gördükleriniz gözünüze tepetaklak gelir . İşte ikili dürbünlerde baktıklarınızı çıplak gözle gördüğünüz buna benzer görebilmeniz için bu sistem geliştirilmiştir .

OBJEKTİF
Cihazın baş tarafında bulunan ve 2 veya ek olarak çok sayıda ve değişik camlardan meydana gelen büyük lenslerdir .

PRİZMA SİSTEMİ
İkili dürbünlerde 2 çeşitli prizma sistemi kullanılır . Bunlar; PORRO ve ROOF sistemlerdir . Bir dürbünde hangi sistemin kullanıldığını tanımlamak hayli kolaydır . Roof prizmalı ikili dürbünlerde lensler bir çizgi durumunda sıralanmış ve ek olarak küçüktürler . Porro prizmalı cihazlarda ise göz mercekleri ön lenslerden bağımsızdırlar . Genel Itibariyle Porro prizmalar ek olarak derin bir manzara sağlarlar .

ÇÖZÜMLEME GÜCÜ ( Resolving Power )
Optik aletin gözlemlenen nesneyi nokta nokta birleştirerek net bir biçimde gösterebilme becerisidir .

AYNA LENSLİ İKİLİ DÜRBÜNLER ( Mirror-lens Binoculars )
Bir ayna tipi lens ( muxutov tipi ) teknolojisi , nesnenin doğruca olarak görüntüsünü çıkarır . Işık cihazın içerisinde 3 kez dolaşır . Böylece mümkün en güzel manzara kalitesi ve uzunca büyütme menzili korunurken cihazın ek olarak ufak ve hafif olma fırsatı da korunmuş olabilir . Sabit yani geçmeli olmayan teleskoplar bu sistemdir .
Diğer Konu Linkleri > dürbünün yapısı, dürbün yapısı, dürbünün yapısı ve gelişimi, dürbünün yapısı nedir, dürbün yapısı ve çalışması, durbunun tarihi, dürbün özellikleri, dürbünün yapısı ve bu alandaki gelişmeler, dürbünün yapısı ve özellikleri, dürbünün yapılışının hakkında bilgi

Kaynak: http://www.maviylepembe.net/durbunun-yapisi-ve-ozellikleri-hakkinda-bilgi-7151.Aspx#ixzz3mYPe3kuv

Kaynak: Dürbünün Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Önceki makaleler
Gökyüzü Rehberi
Gökyüzü Rehberi

04.09.2015

Dürbünler
Dürbünler

04.09.2015

Teleskop Dünyası-WorldWide Telescope
Teleskop Dünyası-WorldWide Telescope

04.09.2015