İletişim Bilgileri

AVRASYA ELEKTRİK-ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: MEHMET YUSUF KAŞGARLI
  • Telefon numarası: +90 (212) 511-87-63, Ofis
  • +90 (212) 519-10-42, Ofis
  • +90 (212) 514-60-50, Fax
  • +90 (535) 889-73-93, Whatsapp,Wechat,Viber,Line
  • MSN: kasgarliticaret@hotmail.com
  • Skype: kasgarliticaret , https://www.facebook.com/toptandurbun
  • Adres: Tahtakale Cad. Tomruk Sok. Yıldızhan No:25/23-24 Eminönü-İstanbul, Fatih, İstanbul, 34116, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Dürbün Kelimesinin Anlamını Hiç Merak Ettiniz Mi?

Dürbün Kelimesinin Anlamını Hiç Merak Ettiniz Mi?

07.06.2014

Dürbün Kelimesinin Anlamını Hiç Merak Ettiniz Mi?

Dürbün hayatımızda kullandığımız bir ürün olduğu için sanki standart bir Türkçe kelime gibi kulağa geliyor…

Fakat dürbün kelimesinin aslı Farsça olup, ‘dur’ uzak,‘bin’ ise görür kelimelerinden meydana gelmiştir.Türkçesi ‘'Uzağı Görür’‘ anlamındadır.

Peki Dürbün Nedir?

Yukarıdaki kelime anlamından yola çıkarak uzaktaki cisimleri daha net görmeye yarayan optik alet olarak tanımlayabiliriz.

Dürbünü Kim İcat Etti?

Dürbünün icat edilmesi konucu gerçekten çok önemli ve bir çoğumuz tarafından bilinmeyen bir noktadır.

İlk önce dürbünün icat edilmesinin resmi literatüre geçmiş olanını anlatalım.Esas önemli nokta ise bu bölümden sonrasıdır….

Resmi bilim literatüründe dürbünden önce 1608 yılında Almanya doğumlu fakat yaşamını Hollanda'da devam ettiren Hans Lippershey tarafından teleskop icat edilmiştir.

Dürbün ise 1894 yılında Carl Zeiss tarafından icat edilmiştir.Fakat teleskop ile dürbün aynı mantıkla çalışan aletler olduğu için bilimsel literatürde Hans Lappershey dürbünü icat eden kişi olarak belirtilmektedir.

Şimdi en önemli noktaya geldik…

Esas olarak dürbünün icadı 9. yüzyılda Müslüman Bilim Adamları tarafından başlatılmıştır.

Dokuzuncu yüzyılda Abbasi Halifesi Me’mun zamanında astronom Ahmed ve Mehmed kardeşlerin kullandıkları aletler,12. yüzyılda yaşayan astronomi alimi Batruci’nin kullandığı aletler,16.yüzyılda Uluğ Bey ve medresesinde gök cisimlerini incelemek için istifade ettikleri aletler dürbün esasına göre yapılmıştır.

Avrupa ise bu tip araçları ancak 17. yüzyılda gördü ve yapabildi. Buna rağmen bazı kaynaklar Müslüman alimlerin buluşlarını görmezlikten gelerek, Galileo’nun, astronomide Müslümanlardan altı asır sonra kullandığı alete ilk dürbün demişlerdir.

Şu hususu hiç bir zaman unutmamak gerekir…

İslam dini ve kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim bilimin tam kendisidir ve içeriklerinde dünyada icat edilmiş ve icat edilecek her türlü bilimsel ve teknolojik bilgiyi barındırmaktadır.İslam dini ve Kuran-ı Kerim akılcı,mantıkcı,bilimsel,geçmiş ve gelecek için yol gösteren ve her yüzyıl için güncel bir dindir.Kuran-ı Kerim bilim adamlarına yol gösterici bir bilimsel kaynaktır.Avrupalı ve diğer bölgelerde yaşayan bilim adamları İslam dinini ve Kuran-ı Kerim üzerinde devamlı çalışırlar ve inceleme yaparlar.Fakat bu çalışmalarının bilinmesini istemezler.

Geçmiş yüzyıllarda yaşayan Müslüman bilim adamları ise daha Avrupa ortada yok iken Kuran-ı Kerim'i ve islam dinini kendilerine klavuz ederek çok başarılı bilimsel çalışmalar yapmışlardır.Fakat Müslüman ülkelerin teknolojiye önem vermemesi,ilerleyememesi ve Müslüman ülkelerdeki o zamanın olumsuz şartlarından dolayı ve de ileriki yıllarda ise Avrupa'nın Müslüman bilim adamlarını ve onların buluşlarını kabul etmek istememesi üzerine fazla bilinememişler ve seslerini duyuramamışlardır.

Aslında dürbün ve teleskobu Avrupa'da esas olarak kimin icat ettiği konusu da net değildir.Elde edilen kaynaklar ve çalışmalar bu konuda açık değildir.İşte size örnekleri…

M.S.965'de (Basra) İbn El Heysem optik hakkında bilimsel yazılar yazmıştır.M.S. 1168'de Robert Grosseteste (İngiltere) El Heysem’den de yararlanıp yansıma ve kırılmayı incelemiştir. Mercekler ve aynaların oluşturdukları görüntülere dikkat çekti; onları iyi anlarsak, uzaktaki cisimleri yakınlaştırabileceğimiz sonucuna vardı. M.S. 1218'de Roger Bacon (İngiltere), merceklerin büyütmeye ve görme kusurlarının giderilmesine yarayacağını söyledi. Belki de bir teleskobu vardı; ama o zamanki teknik düşünüldüğünde, muhtemelen büyütmesi çok azdı ve mercek kalitesi çok kötüydü. 13.yy sonunda, görme bozuklukları için İtalya’da gözlükler ortaya çıkmaya başladı. Gözlük, 16. yy’da tüm Avrupa’da yaygındı. Bu ilgi optik konusundaki çalışmaları geliştirdi, daha iyi mercekler yapıldı. 16.yy sonunda, Giambattista della Porta (1535-1615, İtalya), uzağı görmeye yarayan merceklerden ve “havada asılı görüntüden” bahsetti. İçbükey ve dışbükey mercekleri birleştirerek uzaktaki ve yakındaki cisimleri daha iyi görebildiğini söyledi (teleskop ve mikroskop!). Bu konuda deneyler yapmış olduğu anlaşılmaktadır.Teleskopta iç bükey aynayı kullandı, ama cam kalitesi hala çok kötüydü; “daha çok netlik”sorunu her zaman için ortadaydı ve bu sorun Galilei’yi de zorlamış olduğu düşünülmektedir.1610'da Galileo'nun teleskobu ilk kez astronomik amaçla kullandığı söylenir. Ama bu bile bu bilgilere bakıldığında kuşkuludur. Bir kere mucitin kim olduğu bile netlik kazanamamışken Galileo teleskobu icat etti demek son derece yanlış olur.

Zaten Ekim 1608’de Hollandalı mercek yapımcısı Hans Lippershey uzağı görmede kullanılacak bir alet olarak teleskobu icat ettiğini açıklamış ve patent başvurusunda bulunmuştur.

“Teleskop” ismi ise ilk kez 1611’de İtalya’da kullanılmıştır.

Fakat bu başvurudan sonra 15 gün içinde ikinci bir bir patent başvurusu olmuştur. Della Porta, Lipperley, Leonard, Thomas Diggest, teleskobu gelişmiş anlamda ve patenti alacajk derecede başarı sağlayan bir icat olarak ilk kez hangisi icat ettiğini bilme çok zordur.

Bundan dolayı ,bilinenin aksine Galileo teleskobu astronomik amaçla ilk kullanan kişi dahi olmayabilir. Thomas Diggest ve Thomas Harriot (İngiltere) ondan önce teleskop kullanmışlardır ve hatta, Harriot bir Ay haritası bile hazırlamıştır.

Peki Dürbünlerin Üzerindeki 6x30,7x50 veya 8x30 vb. gibi İfadelerin Anlamı Nedir?

İlk rakam dürbünün ne kadar büyütebildiği,ikinci rakam ise objektif merceğin çapını mm. olarak belirtir. Mesela 7x50 bir dürbün satın aldığınızda 7 rakamı satın aldığınız dürbünün çıplak göze oranla uzaktaki cisimi 7 kat büyütebildiğini ve mercek çapının ise 50 mm. olduğu anlamına gelir.

Zoom dürbünlerde ise 12-60 x 70 ,12 kat büyütmeden 60 kat büyütmeye kadar zoom yapma olanağı vardır.Buda 12/60 kat yaklaştırmada 1000 m./83 m.-1000 m./16 m olacaktır.20 kat ve üstü yaklaştıran dürbünlerde ayak kullanılması tavsiye edilir.

Teleskop ile Dürbünün Farkı Nedir?

Aslında her iki üründe uzaktaki cisimleri yakınlaştırmak için kullanılan aletlerdir.Dürbünler günlük hayatta cisimleri yakınlaştırmak için kullandığımız standart bir ürünü,teleskoplarda astronomik gözlemi akla getirdiği için farklı aletlermiş gibi algılanırlar.

Fakat temel ve öz olarak aynı görevi yani uzaktaki cisimleri yakınlaştırmak işlevini farklı kapasitelerde yapan aletlerdir.

Örneğin teleskopta yer alan 700x76 ifadesindeki ilk rakam olan 700 mercekler arasındaki odak uzunluğunu,ikinci rakam olan 76 ise mercek çapını mm. olarak gösterir.Büyütme oranı ise ayrıca 90x-300x-525x vb.gibi ifadelerle belirtilir.Fakat teleskop bölümümünde de belirttiğimiz gibi teleskop satın alırken ürün özelliklerinde belirtilen 200x-300x-500x gibi yüksek büyütme oranlarına pek dikkat etmeyelim demiştik.Çünkü en iyi,en büyük ve en pahalı teleskop bile en fazla 300x civarında büyütebilir.Teleskoblarda 300x'den yukarıda görüntü bozuklukları oluşur.

Teleskop aslında iki dürbünün bir araya getirilmesi ile oluştuğu gibi,dürbün ise iki teleskobun bir menteşe ile birbine bağlanması ile oluşturulur.Aradaki fark teleskopta mercek mesafesinin ve odaklama mesafesinin daha fazla olması olup,dürbünde ise mercekler arası odaklama yapılmadan merceklerin yan yana getirilmesidir.

Ayrıca her iki üründe de en önemli nokta ışığı toplama gücü olarak ortaya çıkmaktadır.Fakat dürbünün büyütme gücü ve mercek çapı teleskop kadar fazla olmadığından gökyüzü araştırmaları için kullanmak zordur.

Dolayısı ile aynalı olmayan düz bir teleskop yeryüzü gözlemleri için de kullanılabilir.

Fakat astronomik gözlemlerde kullanılabilecek teleskoplar aynalı teleskoplardır ki bu tür teleskoplar görüntüyü ters gösterdikleri için yeryüzü için kullanılamazlar.

Ama gelişen teknoloji ile hem düz hem de aynalı olarak kullanabileceğimiz teleskop modelleri mevcuttur ve bu modelleri sitemizden online satın alabilirsiniz.Bu arada teleskobu düz olarak kullandığımızda büyütme ve ışık toplama gücünün azalacağını unutmamak gerekir.

Dürbün ve Teleskobtaki Temel Çalışma Prensibi Nedir?

Işığın bir objektif (mercek veya ayna) ile toplanıp odaklanması, odaktaki görüntünün de bir göz merceği (kısa odak uzunluklu ve küçük çaplı bir baska mercek,oküler) ile büyütülerek gösterilmesidir.

Dürbün mü Teleskop mu Daha Gelişmiş Alettir?

Genel olarak düşünülenin aksine dürbünler teleskoplardan daha gelişmiş özelliktedir.Teleskobun daha da geliştirilmiş modelleridir.

Dürbün, temelde kullanıcılarına tek mercekli teleskoplardan daha gelişmiş bir derinlik ve mesafe hissi sağlamak için her biri kullanıcının tek gözüne gelecek şekilde yerleştirilmiş ve aynı noktayı göstermek üzere yanyana konumlandırılmış iki özdeş teleskoptan oluşan bir optik araçtır.

Gerek yeryüzü, gerekse gökyüzündeki objelerin gözlemlenmesinde faydalanılan dürbün,taşınabilir ve hafif oluşuyla bizlere teleskoplardan daha fazla çok kullanım alanı sunmaktadır.

Yer dürbünleri,karada kuş gözlemi, ister coğrafi bir araştırma, ister denizcilikte veya herhangi bir amaçla yapilan gözlemde kullanılırlar. Gök cisimlerini gözlemekte de kullanılırlar ama astronomik teleskoplar kadar etkili olmalari mumkun degildir (büyütmeleri ve çapları astronomik gözlemlerde kullanılmalari icin düşüktür.)

İŞTE SİZE İLK İCAT EDİLEN DÜRBÜN…

Önceki makaleler
Doğru Dürbün Seçimi Nasıl Yapılır
Doğru Dürbün Seçimi Nasıl Yapılır

01.05.2014

Kâşgarlı Mahmud
Kâşgarlı Mahmud

01.05.2014

Kâşgarlı Mahmud
Türklerin İcatları, Buluşları ve Keşifleri, Türkler Neleri Buldu Neyi İcat Etti, Türklerin Bilime Katkıları ve Kazandırdıkları
Türklerin İcatları, Buluşları ve Keşifleri, Türkler Neleri Buldu Neyi İcat Etti, Türklerin Bilime Katkıları ve Kazandırdıkları

01.05.2014

Türklerin İcatları, Buluşları ve Keşifleri, Türkler Neleri Buldu Neyi İcat Etti, Türklerin Bilime Katkıları ve Kazandırdıkları