İletişim Bilgileri

AVRASYA ELEKTRİK-ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: MEHMET YUSUF KAŞGARLI
  • Telefon numarası: +90 (212) 511-87-63, Ofis
  • +90 (212) 519-10-42, Ofis
  • +90 (212) 514-60-50, Fax
  • +90 (535) 889-73-93, Whatsapp,Wechat,Viber,Line
  • MSN: kasgarliticaret@hotmail.com
  • Skype: kasgarliticaret , https://www.facebook.com/toptandurbun
  • Adres: Tahtakale Cad. Tomruk Sok. Yıldızhan No:25/23-24 Eminönü-İstanbul, Fatih, İstanbul, 34116, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Dürbün alirken nelere dikkat etmeliyiz

Dürbün alirken nelere dikkat etmeliyiz

22.04.2014

Merhaba, bu yazıda dürbün alırken dikkat edilmesi gereken optik bir değerden bahsedeceğim. Modern dürbünlerde kaliteli kauçuk kaplama kolay tutulması ve darbe emici özellik nedeniyle; kuru nitrojen ışık geçirgenliğini arttırıcı ve buğulanmayı engellemesi nedeniyle; hafif aluminyum alaşımlar hafif olmaları nedeniyle; çoklu objektif kaplamaları (multicoating) ışık geçirgenliğini arttırmaları nedeniyle kullanılıyor. Ancak hala en önemli özelliklerden birisi gözardı edilebiliyor. Kuş gözlem amacıyla alınan dürbünde optik bir takım özellikler özellikle tercih edilebilir. Bunlar neler olmalı bir bakalım.

1- Az ışıkta iyi görüntü verebilmeli
2- Büyütme oranı yeterli olmalı
3- Görüş açısı yeterince geniş olmalı

Evet bunlardan en uygunu sizin dürbününüz olmalı. İyi de alırken bunları neye göre anlayacağız ?

Satıcıya sorsak yeterli bilgisi olsa dahi bize elindeki tüm malları övecektir. Diyelim girdik dürbün satan bir mağazaya ve önümüzde dürbünler. Üzerindeki yazı ve işaretlere bakmadan önce bunların temel anlamlarına bir gözatalım.

Marka: Nikon, Swarovsky, Canon, Pentax vb. ticari ve duyulmuş isimlerdir.
Rakamlar: AxB şeklinde iki rakam göreceksiniz. Bunlardan ilki (A) büyütme oranını verir. Diğeri ise (B) objektifin çapını verir. Objektif dürbünün göze uzak olan camları, okülerde gözünüze yakın olan camlarıdır.
Dürbün içinde kullanılan gaz nedeniyle gelen özellikler: Buğulanmaz, yüzer vb.
Kauçuk kaplamanın getirdiği özellikler: Kaymaz, darbeler dayanıklıdır vb.
Üoklu Objektif Kaplaması: Objektifin metal iyonlarla binlerce kez kaplanarak ışık yansımasının engellenip daha fazla ışığın girdiğini belirtir. Üok kaplama=çok ışık
Diğer:Su geçirmez, antisarsıntı özellikte (özel elektro-mekanik aksam sayesinde görüntü sabitleyici özellik)

Evet başlıyoruz!
AxB yazıyor. A yerine yazan sayı uzaklığı hangi oranda yakına getireceğini söyler. Ürneğin 8 yazıyorsa bu 100 metredeki kuşu çıplak gözle 100/8=12,5 mt de görürcesine büyüklükte göreceksiniz demektir. Bu sayı genellikle 6,8,10,12,15,20,25,30 gibi sayılardır.
B sayısı ise objektifin çapının mm cinsinden değeridir. Dolayısıyla ne kadar büyürse göze o oranda çok ışık gelir.

Göz çıkışı değeri nedir?
Göz çıkışı, okülerden çıkan ışık hüzmesinin (dairesel olmalı) yaklaşık 25 cm ilerdeki çapıdır. B/A değeri ile bulunur. 2-7 aralığında olmalıdır. Bu değerin karesi (B/A)2 ışık şiddetini verir. Üok loş, alacakaranlık ortamlarda bu oran büyük olursa, çok aşırı ışıklı ortamlarda küçük olursa iyidir.

Alaca karanlık sayısı nedir?
Alacakaranlık sayısı AxB’nin kareköküdür. Bu sayı büyüdükçe az ışıkta çözünürlüğü yüksek kaliteli gözlem yapılabilir. Gözlemde bu değer birinci sırayı almalıdır.

Sonuç Nedir?
Sonuç olarak her iki sayınında büyük olması fiyat ve ağırlık dezavantajlarını düşünmezsek iyi bir gözlem için yeterlidir.

Ünerilen: 8x40, 10x40, 10x50 değerleri kuş gözlemde yeterli ve optimumdur. Aslında olabilecek optimum detayda işi bırakmak gerekli.

Kaynak: Dürbün alirken nelere dikkat etmeliyiz