İletişim Bilgileri

AVRASYA ELEKTRİK-ELEKTRONİK SANAYİ VE DIŞ TİC.LTD.ŞTİ

Güvenilir Şirket
 • Yetkili Kişi: MEHMET YUSUF KAŞGARLI
 • Telefon numarası: +90 (212) 511-87-63, Ofis
 • +90 (212) 519-10-42, Ofis
 • +90 (212) 514-60-50, Fax
 • +90 (535) 889-73-93, Whatsapp,Wechat,Viber,Line
 • MSN: kasgarliticaret@hotmail.com
 • Skype: kasgarliticaret , https://www.facebook.com/toptandurbun
 • Adres: Tahtakale Cad. Tomruk Sok. Yıldızhan No:25/23-24 Eminönü-İstanbul, Fatih, İstanbul, 34116, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Teleskop Nedir?

Teleskop Nedir?

22.04.2014

TELESKOPLAR
Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı (aynalı) teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı (mercekli) teleskop adı verilir.

Mercekli Teleskoplar:

Işığın, uzun bir tüp içindeki mercekten geçerek göz merceğine geldiği teleskop türleridir. Objektif denen büyük mercek, uzaktaki cisimden gelen ışık ışınlarını kırılmaya uğratarak belirli bir odakta toplar. Gözlemci, göz merceği denen ve objektifin oluşturduğu görüntüyü büyütmeye yarayan daha küçük mercekten bakar. Mercekli teleskoplar ışığın kırılması ilkesine dayalı olarak çalıştığı için kırılmalı teleskop olarak da adlandırılır. Mercekli teleskop bugün de önemini korumaktadır, çünkü bunlara başka aygıtlar takılarak gökcisimlerinin doğrudan ölçümleri yapılabilmektedir.

Avantajları

 • Dizaynı basit olduğu için kullanımı kolay ve güvenilirdir.
 • Düz gösterdiği için karaya bakma, manzara izleme olanağınız vardır

 • Büyük objektif açıklı olanları ile ay, gezegen ve çift yıldız gözlemleri mükemmeldir.

 • İkinci bir ayna olmadığı için görüntü kalitesi oldukça iyidir.
 • Uzak yeryüzü cisimlerini gözlemek için idealdir.
 • Optik tüp olduğu için hava akımları en aza indirilmiştir. Bu nedenle hava akımlarından dolayı görüntünün etkilenmesi engellenmiştir.
 • Renk düzeltmesi akromatik mercekli olanlarda iyi, apokramatik veya fluorit olanlarda çok iyidir.

Aynalı Teleskoplar:

Aynalı teleskoplarda ışık ışınları, bir çukur aynadan yansıtma yoluyla toplanır ve odaklanır. Bu tür teleskoplara yansımalı teleskop da denir.

Avantajları
– Derin uzay cisimlerini gözlemek içinde idealdir.
– Optik sapınçları az olduğu için oldukça parlak bir görüntü vermektedirler.

GENEL OLARAK TELESKOPLAR

İyi bir astronomi teleskopu net bir görüntü verebilmeli ve soluk cisimlerin açıkça görülebilmesini sağlayacak kadar çok ışık toplayabilmelidir. Mercekli teleskoplar objektif çapı arttıkça daha geniş açıda ve net bir görüntü verir, odak uzaklığı arttıkça yakınlaştırması fazlalaşır. Aynalı teleskoplarda ise objektif merceklerinin ya da aynanın alanı büyüdükçe ışık toplama gücüde artar. Bu ise sizin daha net bir görüntü almanızı sağlar.

Mercekli teleskolarda hem karayı, hemde gökyüzünü izleyebilme olanağınız vardır. Ama aynalı teleskolar ters görüntü verdiği için sadece gökyüzü için kullanılır. Gökyüzünde aynalı teleskoplar daha verimlidir. Daha net, daha uzaklardan görüntüler elde etmenizi sağlar.

Teleskopun ışık toplama gücüyle büyütme gücü farklıdır. Teleskopun büyütmesi teleskop odak uzaklığının oküler odak uzaklığına oranıdır.

TELESKOP SEÇİMİ

Büyütme Gücünü Unutun! Önemli Olan Açıklıktır.

Bir teleskobun en önemli özelliği büyütme gücü değil, ışık toplama kapasitesidir. Işık toplama kapasitesi ise teleskobunuzun birincil aynasının ya da merceğinin çapına (açıklığına) bağlıdır. Ne kadar çok ışık varsa o kadar iyi görürsünüz.

Büyütme gücü oküler dediğimiz parçalarla rahatlıkla değiştirilebilir. Önemli olan bir gök cismini büyük görmek değil net görmektir.

Ne Kadar Büyük Bir Teleskoba İhtiyacınız Var?

60mm-70mm mercekli ya da 3" aynalı : Ay'ın kraterlerini , Satürn'ün halkalarını ve Jüpiter'in dört parlak uydusunu rahatlıkla görebilirsiniz.

80mm-90mm mercekli ya da 4.5",6" aynalı : Ay ve gezegenler üzerinde daha fazla ayrıntı gösterir. Parlak bulutsular ve yıldız kümeleri gözlemlenebilir.

8" ve üstü : Işık kirliliğinden uzak karanlık bir bölgeden sönük kümeler, bulutsular ve galaksiler görülebilir.
With just our eyes, we can see many things in the night sky, including stars, planets, meteors, comets, auroras, and the Moon. Have you ever looked up and wished that you could take a closer look at the Moon or see the rings of Saturn? You have probably seen photographs of distant galaxies, exploding stars, and glowing nebulas. Did you wonder how those photos were taken?

For the past 400 years, telescopes have helped astronomers see into the depths of outer space. Although there are many different types of telescopes, they all work in a similar way. A telescope is an instrument designed to collect electromagnetic radiation (light) for the observation of remote objects. The word “telescope” comes from the Greek words tele=far and skopein=to look or see.

The first known telescope was built by the Dutch lens-maker Hans Lippershey in 1608. Word of this invention spread quickly and by 1609 an Italian scientist named Galileo Galilei built his own and began studying the sky. Galileo made many important discoveries with his new telescope, including craters on the surface of the Moon, four large moons of Jupiter, and the phases of Venus. He used his telescopes to study sunspots, discovering that the Sun rotates on its axis.

Today the word telescope can refer to a whole range of instruments operating in most regions of the electromagnetic spectrum, from the longest radio waves to the shortest gamma rays. They have been placed in the middle of deserts, the top of mountains, and even at the South Pole to better see the sky. The Hubble Space Telescope is just one of many that have been placed in outer space and there are even a few neutrino “telescopes” that are built underground.

Kaynak: Teleskop Nedir?